Budou se podjezdy u Vltavy zrcadlit?

Okolí Vltavy směrem k Dolanům je oblíbeným výletním místem. Zvýšený pohyb aut, cyklistů i pěších v této nepřehledné oblasti však alarmuje. Možná by pomohla silniční zrcadla.

Oblast náplavky, asfaltová cesta k jezu, ale i Hašlerova ulice je pro mnoho libčických občanů příjemnou vycházkovou zónou. Zrcadlící se Vltava, dominantní skály lemující koryto řeky, příjemné ticho a uklidňující zeleň jsou ideální kombinací pro procházku. Toto místo si také oblíbili kondiční běžci, cyklisté, bruslaři i skateboardisti a prakticky v kteroukoli denní dobu tu někoho potkáte. Toto místo se pak logicky stává rekreačním korzem.

Na druhou stranu se jedná o obytnou oblast, a tak i zde je poměrně velký provoz automobilů. Komunikace jsou úzké, a proto bez chodníků. Zákonitě tak dochází k problému mísení chodců i vozidel ve stejném prostoru. Nejvíce problematickými místy, z hlediska bezpečnosti chodců, ale i řidičů, jsou dva podjezdy pod železniční tratí. A již několikrát byla vyvolána diskuse o osazení těchto míst dopravními zrcadly, která by tento prostor zpřehlednila. Řešení má své zastánce i odpůrce, stanovisko však není jednoznačné. Zastánci vidí pozitiva ve zlepšní viditelnosti, oba podjezdy se nacházejí v esovité zatáčce v mírné kopci, odpůrci vidí problém snadného přehlédnutí chodce v zrcadle oproti osvětlenému autu. Dále se obávají, že v přítomnosti zrcadel nebudou řidiči tolik pozorní a vjedou do podjezdu vyšší rychlostí, což povede ke zvýšennému riziku pro chodce a cyklisty. Stále se však pohybujeme z mezích laických názorů, proto je třeba situaci posoudit odborně. Z tohoto důvodu Rada města oslovila dopravního odborníka ze Středočeského kraje, aby s ním tuto problematiku konzultovala. O výsledku vás budeme informovat. Zatím se v této lokalitě bude zrcadlit pouze hladina Vltavy.

Vít Penížek

Kateřina Hrachovcová

Související články