Newborn foto – zkušenosti fotografky

Asi každého rodiče po narození nového potomka napadne, že by bylo dobré ten krásný uzlíček radosti vyfotit a svou radost alespoň prostřednictvím obrázků sdílet s rodinou a přáteli. Někomu na to stačí mobilní telefon, někteří rodiče si přinesou do porodnice menší či větší foťák, ale v dnešní době lze svěřit zvěčnění malého človíčka i profesionálnímu fotografovi, nejlépe se zaměřením na novorozeňátka neboli „newborn“, jak se i u nás často říká.

Je to specifická kategorie, která se zabývá fotografováním miminek maximálně dvoutýdenních. Většina newborn fotografů považuje za ideální stáří miminka 5 – 10 dnů. Novorozeňátka v té době hodně spí a je tak větší šance je naaranžovat do nádherných pozic, vyzařujících pohodu, klid a štěstí.

Jako i jiné fotografické specializace má i newborn focení svá úskalí a rozhodně patří mezi ty náročnější. Klade specifické nároky na fotografa, ale i na rodiče miminka. Nejdůležitější je asi trpělivost, a to na obou stranách. Nezřídka se stává, že se focení protáhne, třeba i na 5 hodin, protože se miminku nechce spát, anebo ho bolí bříško. V takových situacích je důležité zůstat v klidu a věřit fotografovi, že všechno dobře dopadne a že potomek je v jeho rukou v bezpečí. Případný stres se velmi snadno přenese na dítě a situace se tím zhoršuje.

Pokud je miminko napapané, přebalené a v klidu začne usínat, pak už je napůl vyhráno. Rodiče můžou relaxovat a sledovat fotografa, který umístí děťátko do předem dohodnutých poloh s využitím rekvizit, které má v ateliéru k dispozici. Není špatné si dopředu dohodnout plán, jak bude všechno probíhat. Jaké se použijí zábaly, oblečky, rekvizity a pozadí. Dobrý fotograf přijde s konkrétním návrhem s přihlédnutím na pohlaví dítěte a vkus rodičů tak, aby bylo focení pro miminko co nejpříjemnější a výsledek co nejlépe odpovídal očekávání rodičů.

Newborn fotografie musí být pro fotografa vášeň. Jen tak vzniknou fotky vyjadřující štěstí, které provází narození nového človíčka.

Monika Urbánková
monika.odehnalova@gmail.com
www.monikaphotography.cz

Ellenka-26

 

Související články