Poslušně hlásím, že v Kralupech je Švejk

Je z bronzu, sedí na lavičce před městským úřadem se svým stájovým pinčem v náruči a vypadá úplně jako ten filmový Rudolfa Hrušínského. Klidně si vedle něj můžete po úmorných nákupech či vyřizování na úřadech sednout a zapřemýšlet, proč je ten Švejk zrovna v Kralupech?

Švejkologové by to věděli hned, ale my ostatní se prostě zeptáme. Byla jsem na slavnostním odhalení sochy 20. 5. 2017 osobně, tak jsem měla možnost nasbírat dost zajímavých informací. Vzpomínáte si na šikovatele Vaňka, kterého ve filmu ztvárnil Josef Hlinomaz? Předlohou pro něj byl Jaroslavovi Haškovi kralupský občan Jan Vaněk – majitel drogerie na Kralupském náměstí, která tam vedle uzenin stojí dodnes. Hašek se s kralupským drogistou seznámil v r. 1915 ve vojenském sběrném táboře u Vídně, zřejmě se mu zalíbil, a tak jej do svého nejslavnějšího románu zakomponoval. Kralupští švejkologové spočítali, že hned sedmkrát se Hašek o Kralupech v románu zmínil. Hrdě zároveň upozorňují na to, že kniha Osudy dobrého vojáka Švejka byla přeložena do desítek cizích jazyků, takže Kralupy jsou logicky v povědomí snad celého světa!!!

Vzhledem k těmto faktům mi připadá, že nechat udělat sochu Švejka a šikovně ji někam ve městě umístit, je výborný nápad. Je to skvělá dekorace umocňující současnou revitalizaci prostoru kolem kostela a navíc to podporuje patriotismus místních občanů. Jenže každý dobrý nápad něco stojí. Takže něco zajímavých čísel – téměř šest set tisíc na návrh a výrobu bronzové sochy bylo získáno tím nejlepším možným způsobem – veřejnou sbírkou, o kterou se významně postaral Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech. Mohli jste se s některými jeho členy potkat i na našem masopustu, kde pilně učili vždy 2-4 naše občany vypít najednou a na povel panáky přilepené na jedné fošně…

Do sbírky přispělo více než tisíc lidí a trvalo to dva a půl roku, než se Švejk mohl posadit před úřad na lavičku. Autorem návrhu je malíř a ilustrátor Karel Zeman z Jeviněvsi a sochu podle jeho návrhu vytvořil sochař Albert Kraliček z Nové Paky.

Slavnostní odhalení sochy byla velká událost. Sešlo se přes pět set lidí ze všech koutů Evropy. Zaslechla jsem polštinu, ruštinu, dokonce norštinu a španělštinu. Zahraniční návštěvníci neponechali nic náhodě a přišli v parádních dobových kostýmech a uniformách, což ještě zvýšilo atraktivitu slavnostního aktu. Však i sám pan starosta Petr Holeček přišel ve slušivém sametovém žaketu a v cylindru. Celé odpoledne skvěle moderoval Švejk v podání herce Přemysla Kubišty, který se tomu z filmu podobal snad ještě více, než ten z bronzu.

Nezbývá nám, než našim šikovným sousedům závidět… Ne, to jsem asi neměla psát nahlas – správně to má znít – pogratulovat a popřát jim, aby je ten humor, který jsem 20. května vnímala na každém kroku, nikdy neopustil.

Související články