Velká cesta říší Středu – část závěrečná

Čína je obrovská země, nejlidnatější a třetí největší na světě.  Má bohatou a dlouhou historii i bouřlivý vývoj v novodobých dějinách. Je proslulá mnoha zásadními vynálezy. Naše cesta pokračovala z města Le-šan k jezeru Lu-gu

Jezero Lu–gu

Vyjíždíme z města Pchan-č‘-chua a po vyčerpávající celodenní jízdě mikrobusem přijíždíme do malebné krajiny kolem jezera Lu-gu (2685 m n. m.) v provincii Yunnan. Kolem jezera sídlí národnostní menšina Mo–su, která je i v dnešní době matriarchální. Obdivujeme barvy jezera a prohlížíme si rozlehlý jeskynní sytém v hoře nad jezerem. Stále bedlivě střežíme batohy proti všudypřítomným makakům. Odjíždíme od jezera s mnoha dojmy z nádherných scenérií a přesouváme se asi dvanáct hodin do města Li-ťiang.

Li-ťiang

Li-ťiang má asi jeden milion obyvatel a nachází se v nadmořské výšce 2400 m n. m a je zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO.  Největší zajímavostí tohoto místa je především staré město. Město je malebné a leží na samé hranici Tibetu. Žije zde asi 300tis. příslušníků národnostní menšiny Na–si, což jsou potomci kočovníků z oblasti Tibetu. Svůj počátek město datuje kolem 13. století a nejvýznamnější památkou je palác rodiny Mu, kde po 500 let sídlil klan vládců Li-ťiangu. V okolí Li-ťiangu jsme navštívili soutěsku Tygřích skoků, pod Sněžnou horou nefritového draka. Monumentální dojem zde vytváří  valící se Dlouhá řeka. Přesouváme se autobusem k jezeru Er-chaj.

Jezero Er-chaj a město Ta-li

Ta-li je krásné město v jihozápadní Číně a nachází se na břehu jezera Er-chaj. Leží v nadmořské výšce asi 1900 m n.m. a žije zde zhruba 50tis. obyvatel. V 9. století bylo toto místo významnou křižovatkou na Barmské cestě a hlavním městem státu Nan–čao. Okouzlila nás atmosféra středověkého města a k největším lákadlům pro turisty patří areál Tří pagod z 9. století. Podnikli jsme i vyjížďku po jezeře Er-chaj spojenou s obědem v čínské tradiční rodině.

Kchun-ming a Kamenný les

Přesunujeme se linkovým autobusem do Kchun-mingu, hlavního města provincie Jün-nan, zvaného „město věčného jara“. Město má asi 5mil. obyvatel a leží ve výšce 1890 m n.m. Naším cílem je návštěva tzv. Kamenného lesa, což je soubor mohutných vápencových věží o rozloze 80 hektarů. Nejvyšší věže jsou 30 m vysoké. Oblast byla kdysi mořským dnem a působením přírodních živlů došlo k opracování skal.

Yang-šuo

Přesunujeme se letecky do Guilinu v provincii Kuang-si v jižní Číně a následně přejíždíme autobusem do města Yang–šuo, jež má asi 200tis. obyvatel. Hlavním bodem našeho programu je plavba po řece Li, vinoucí se krajinou homolovitých kopečků. Dále vystupujeme na 380 m vysokou Měsíční horu, jež vzdáleně připomíná naši Pravčickou bránu. Projíždíme se na kole a obdivujeme bizardní vápencové homole, táhnoucí se do nekonečna. Vyrážíme do oblasti tzv. Dračího hřbetu, kde absolvujeme za celodenního deště návštěvu čajových plantáží a ochutnávku čajů.

Šen-čen

Lehátkovým rychlovlakem o rychlosti 300 km za hodinu se přesouváme do supermoderního velkoměsta – zvláštní ekonomické zóny. Statistiky uvádějí neuvěřitelnou hodnotu ročního přírůstku HDP v ekonomické zoně 45 %. Zhruba polovina obyvatel zde má vysokoškolské vzdělání. Město Šen-čen, kde žije 8mil. obyvatel, dýchá jak moderní architekturou, tak subtropickou přírodou. Prohlížíme si město a volný čas trávíme koupáním v jihočínském moři.

Hongkong

Ráno pěšky, společně s davy dalších návštěvníků přecházíme hranice a vstupujeme do Hongkongu, který nyní je součástí ČLR, ale má v rámci Číny specifické postavení. Vyjíždíme lanovkou na horu Victoria Peak a obdivujeme celý ostrov a rušné ulice velkoměsta a mrakodrapy. Celý den se touláme po městě s jasnou stopou britského životního stylu a trajektem se přesouváme do části Kowloon, kde se do noci procházíme. Večer odlétáme zpět domů.

Pavel Bartoš

Související články