Velká cesta říší Středu – část první

Čína je dynamicky se rozvíjející moderní země. Díky výkonné ekonomice, vojenské síle a obratné mezinárodní diplomacii se stala přední světovou supervelmocí.

Na letošní jaro jsme si naplánovali návštěvu Číny, tedy přesněji řečeno Čínské lidové republiky. Proč právě Čína? Důvodů je mnoho. Jde o zemi, která je rozlohou třetí největší zemí světa a podle sčítání lidí je s celkem 1,4 mld. obyvatel nejlidnatější zemí světa. Jde o zemi s bohatou historií a nepřeberným množstvím přírodních krás. Své zážitky z cest dělím do několika částí dle navštívené lokality.

Peking, moderní kosmopolitní město

Po přistání v Pekingu, který je hlavním městem Číny nás pohlcuje 16-ti milionová aglomerace, která člověka na každém kroku přesvědčuje, že jsme ve „výkladní skříni“ moderní Číny. Peking je moderním kosmopolitním městem s množstvím udržovaných památek a je nad naše časové možnosti všechny shlédnout. Ty hlavní památky však nelze vynechat, a tak si prohlížíme nádhernou Bubnovou a Zvonovou věž a její pagody. Procházíme se po náměstí Nebeského klidu, největším náměstí na světě, kde se údajně může současně shromáždit až milion lidí. Dojem je skutečně velkolepý. Vstupujeme do komnat Zakázaného města, což je největší palácový komplex na světě a jsme svědky někdejší slávy čínských císařů. Přesunujeme se do Letního paláce u jezera Kunming, letního císařského sídla. Večer se obligátně pochutnáváme na pekingské kachně, což je kulinářská specialita historicky spadající až do období vlády dynastie Ming (1368 – 1644). Pro povznesení ducha navštěvujeme velmi populární Pekingskou operu, která se značně liší od té naší, evropské.

Velká čínská zeď v nás zanechává mohutný dojem. Jde o velkolepé stavební dílo, o jehož pravém účelu se mnoho diskutuje. Byl to jistě obranný val, komunikace a možná i císařská „hladová zeď“. Její délka je neuvěřitelných 8850 km a vede od Pochajského zálivu na východě až po poušť Takla Makan na západě země.

Návštěva lámaistického chrámu Yonghegong v blízkosti konfuciánské akademie nám přibližuje náboženské směry v zemi. V chladném ránu vyrážíme na  prohlídku supermoderního pekingského olympijského stadionu včetně staveb Ptačí hnízdo a Vodní kostka.

Si-an a její proslulá Terakotová armáda

Nočním vlakem se přesunujeme do šestimilionového hlavního města provincie Šen–si ve střední Číně v oblasti kolem řeky Wei-che. Tato kolébka čínské civilizace byla osídlena již od neolitu. Obdivujeme stejně jako v Pekingu Bubnovou a Zvonovou věž a skoro se ztrácíme v davu lidí. Zajímavá je prohlídka muslimské čtvrti s Velkou mešitou a nezapomenutelná je i procházka místním bazarem, kde nakupujeme drobné dárky.

Druhý den přijíždíme do areálu taoistického kláštera Osmi nesmrtelných a vystupujeme na pagodu Malé a Velké divoké husy z 8. a 9. století. Prohlídka pokračuje projížďkou po monumentálních 14 km dlouhých hradbách.

Vyvrcholením programu v Si-an, je návštěva proslulé Terakotové armády, což je posmrtná hliněná armáda prvního čínského císaře. Dojem je ohromující. Večer se přesunujeme lehátkovým vlakem do Čcheng–tu.

Čcheng–tu, starodávné město brokátu

Čcheng–tu nazývané městem brokátu je staré 2 500 let a bylo několikrát devastováno nájezdníky ze severozápadu. Dnes je Čcheng–tu se svými 9 mil. obyvatel jedno z nejvíce rozvíjejících se měst. Naše kroky zamířily k nedaleké unikátní chovné stanici kriticky ohrožené Pandy velké a pak jsme se přesunuli do lázní Pao–kuo. Příjemně odpočatí jsme zahájili prohlídku místních budhistických klášterů a výstup na posvátnou budhistickou horu Emei. Po celou dobu výstupu na Emeišan (3099 m n.m.) pršelo a byla mlha. V dešti jsme si prohlédli místní areál klášterů. Prokřehlí a unavení usínáme v ubytovně na vrcholu hory.

Le–šan a monumentální socha Budhy

Asi 40 km od posvátné hory Emei leží město Le–šan, které se proslavilo díky 71 m vysoké soše sedícího Budhy z 8. století.  Socha je pod ochranou UNESCO, stejně tak jako hora Emei. Obdivujeme areál kláštera Velkého Budhy včetně typické pagody.

Pavel Bartoš

Související články