Zase ti šmejdi

Není to tak dávno, co jsme pro naše seniory, kteří jsou častými oběťmi nekalých obchodníků s předraženým zbožím, pořádali seminář na téma, jak takovým podvodníkům, řečeno lidově, nenaletět.

Krátce na to začal platit zákon, který už těmto  obchodníkům zamezuje konat utajené předváděcí akce s výletem, obědem a prodejem kastrólů, vysavačů, masážních křesel a kdoví čeho ještě. Dle zákona musí dopředu nahlásit místo konání a zaměření celé prodejní akce. I to je však marné. Nic z toho těm bezohledným lidem nezabránilo, aby se rychle nepřizpůsobili novým podmínkám, zvolili novou taktiku a výnosný obchod jim kvete dál. Několikrát vám zatelefonují, aby získali vaši adresu, na kterou vám pak pošlou písemnou pozvánku, bez které se na jejich akci nikdo nedostane. U vchodu stojí namakaná ochranka, která tam bez pozvánky nikoho nepustí a novináře, jejichž tváře mají nastudované, obzvláště ne. Přesto se to některým v přestrojení podařilo, a tak skrytou kamerou natočili pečlivě nacvičenou prezentaci výrobků, kterou podvodníci v oblecích mají  zacílenou právě na důvěřivé a čestné seniory, kteří jejich nátlaku často podlehnou.

A tak je u nás bohužel hodně zklamaných, podvedených a o spoustu peněz ochuzených babiček a dědečků, kteří si koupili např. biolampu za několik desítek tisíc, která je má ochránit „od všeho zlého“. Když si pak doma uvědomí, že ji vlastně nechtěli, nebo zjistí, že je naprosto k ničemu, vrátit ji a odstoupit od smlouvy už nemůžou, nebo bez pomoci advokáta nedokážou.

Proto z tohoto místa s dovolením varujeme. Nereagujte na žádné super lukrativní nabídky po telefonu, nedávejte nikomu své osobní údaje s adresou a nepřijímejte pozvánky na předváděcí akce, kde vám slibují hory doly. Když už se toho přeci jen chcete zúčastnit, tak buďte obezřetní a v žádném případě na místě nepodepisujte žádné smlouvy, pokud si je pořádně nepřečtete, případně se o nich neporadíte doma s rodinou. Opravdu vás v takovém obchodu nic dobrého nečeká. Je to přesně naopak, to dobré z vás vytáhnou školení manipulátoři v podobě vašich úspor za výrobky, které můžeme označit jedním  slovem šmejdy, což je ostatně už zavedený trefný název pro lidi, kteří je bez skrupulí prodávají.

Související články