Závody v karate – 25.6.2016

Tuto sobotu 25.6.2016 se od 10:00 koná v sokolovně 1. ročník poháru starosty města v karate, kata a kumite.

Asi nikomu nemusím vysvětlovat, že se jedná o asijské bojové umění, ale možná mnozí nevědí, že původně tento, dnes po celém světě velmi rozšířený sport, vznikl v budhistických klášterech jako součást meditačních cvičení, aby se mniši naučili sebeovládání a uvědoměle dokázali ovládat své tělo. Určitě to nemělo za cíl vychovat z mnichů bojovníky.

To až za čas, kdy např. v Japonsku na ostrově Okinawa  bylo  prostému lidu zakázáno nosit jakoukoli zbraň, a tak se museli banditům a lenním pánům bránit holýma rukama. Japonsky ruka se řekne TE, což, jak už jistě tušíte, je ta druhá část názvu různých technik tohoto bojového umění. Když už se snažím rozkrýt název kara-te, tak bych jej měla přeložit celý –  prázdná ruka.

Časem se vyvinula spousta různých technik karate, které jsou zaměřené na rychlost, styl a tvrdost úderu.

Při sobotních závodech svěřenců skvělého senseie J. Hodíka budeme mít možnost poznat kromě techniky kumite, kdy spolu budou soupeřit dva protivníci, ještě techniku kata, což je  stínový boj s několika imaginárními soupeři.

Nejsem karatistka, ale kdo by se o tento pozoruhodný sport nezajímal, že?

Přijďte se v sobotu podívat do sokolovny na členy  oddílu Karate H, který slaví úspěchy na závodech ve všech kategoriích. Určitě bude co obdivovat.

Související články