Dožínky na zámku ve Veltrusích 13.8.2016 10:00-17:00

Dožínky – typická selská slavnost na konci sklizně, kterou přijal za své i rod Chotků z Veltrus. Hraběcí dožínky se konají v zámecké kuchyňské zahradě, kde se návštěvníci budou moci zapojit do dění a seznámit se např. s příběhem obilí od zrna až po chlebovou placku. Mezi jednotlivými stanovišti rozmístěnými v různých zákoutích zahrady nebude chybět sečení obilí, vážení, mletí i pečení placky. Každý si může vybrat aktivitu dle své libosti.

Návštěvníky potěší i další tematické dílny, například aranžování ze sušených květin a obilí, výroba ozdob z vizovického těsta nebo pohybové hry pro děti. U rozličných stánků s občerstvením bude mj. i široká nabídka piva ze soukromých pivovarů.

Dechový orchestr Vranovanka doladí sváteční atmosféru, diváci se mohou těšit na ukázku  lidových tanců i divadelní představení. Vrcholem programu je krojovaný průvod, který projde mezi návštěvníky až k hraběti a slavnostně mu předá dožínkový věnec. Sláva se musí samozřejmě zapít pivem a zajíst koláči, a kdo bude chtít, může se  pustit do víru tance.

Za zdmi zahrady slavnostní program ale nekončí. Jako každou sobotu se návštěvníci mohou svézt povozem taženým zámeckými koňmi, jít na prohlídku zámku nebo se s průvodcem vydat na cyklo projížďku po paviloncích v zámeckém parku.

Související články