Flyboarding v Libčicích

Věřte nebo nevěřte, ale tento chlapík na fotce se v sobotu  25. 6. 2016 odpoledne  v rámci programu Drop the House  vznášel na náplavce nad hladinou řeky. Měl to ztížené velkými poryvy větru, které předcházely silné bouřce, ale přesto jsem měla možnost jej chvíli pozorovat a  trochu mu i závidět.

Za předpokladu, že umíte plavat, nebojíte se výšek, umíte udržet rovnováhu a toužíte po adrenalinu, můžete se za pár tisíc nechat u různých firem, které prodávají zážitky, trochu vyškolit, pak vás nasoukají  do neoprenu, vesty, helmy, rukavic, bot a kdoví čeho ještě. Pak, možná po několika nezdarech, ale  za deset minut prý  určitě  –  letíte.

Budete s vodním skútrem spojeni tlustou 18 metrovou hadicí a pod nohama budete vlastním tělem ovládat 185 koní.  Tlak vody z hadice je přesměrován do dvou trysek,  které vás, když se správně zapřete,  vytlačí z vody ven a vy se budete z výšky už  jenom kochat. Napoprvé ale asi ne moc dlouho, protože i ten zkušený flyboardista na náplavce sebou párkrát  plácnul zpět do vody, sotva se z ní vynořil. Nejvýše se prý lze dostat  až do 9 metrů, což zřejmě zvládnou  jen ti vytrénovaní a hlavně v bezvětří, což na náplavce rozhodně nebylo. Vznášel se tam jednu chvíli nejen flyboardista, ale i všechny stany, které tam organizátoři sobotního festivalu pár hodin předtím instalovali.

Neustálá touha lidstva po létání nás vede k různým pokusům a často velmi nebezpečným experimentům. Flyboard mi ale  připadá ideální, protože pád do vody v neoprenu nebolí, navíc jste stále pod dohledem instruktora na skútru. Tuto originální zábavu resp. sport v r. 2011 vymyslel  francouzský šampion na vodním skútru Frank Zapata, který tak dodal lidstvu nový fascinující zážitek.

Neláká vás to? Mě rozhodně ano. Mohou to prý zkusit i děti od 12 let pod dohledem rodičů a od 16 let už bez rodičů.  Smůlu ovšem mají  „nadcentoví“ zájemci, neboť 110 kilový flyboardista se prý nevznese…

V každém případě velký dík patří Ondřejovi Veszeleiovi, který nám poprvé v Libčicích tuto atraktivní zábavu představil.

 

Co se nedrželo, to vznášelo.

Co se nedrželo, to se vznášelo.

Krušovice vzhůru nohama.

Krušovice vzhůru nohama.

 

Související články