Zapomenutý národ z italských Dolomit – téma bakalářské práce Markéty Sovové

Jsem tak trochu z Libčic, protože zde bydlí část mé rodiny, ale já žiji a studuji v Praze na České zemědělské univerzitě obor Hospodářská a kulturní studia. Jsem v posledním ročníku a pro svou bakalářskou práci jsem si vybrala etnickou menšinu Ladinů, která žije převážně v oblasti Jižního Tyrolska. V této oblasti jsem provedla velmi zajímavý desetidenní terénní výzkum, na který jsem od univerzity obdržela grant. Můj výzkum obsahuje kvalitativní data sebraná pomocí polo standardizovaných rozhovorů s místními Ladiny. K mé radosti mě univerzita i letos pověřila návštěvou italských Dolomit, kam se vydám na konci září 2016. Z mé bakalářské práce, která čítá 50 stran, nabízím k přečtení následující, pro čtenáře Fóra trochu upravený úryvek, protože si myslím, že tato část Evropy v krásné přírodě se zajímavými obyvateli stojí za zmínku a navíc je to docela dobrý tip na výlet…

Ladini, či také Ladinové, jsou původní obyvatelé italských Dolomit rétorománského původu. Žijí v provinciích Bolzano, Trento a Belluno, v pěti údolích na severu Itálie. Mluví mj. svým vlastním jazykem – ladinštinou, která spadá do skupiny románských jazyků. Má svá různá nářečí. V podstatě v každém údolí se mluví trochu jinak. Předpokládá se, že ladinsky dnes mluví kolem 45 000 lidí. Nejvíce zachovávají tradice a udržují systematickou výuku svého specifického jazyka Ladinové žijící pod působností Jižního Tyrolska, jelikož mají značnou autonomii a nechybí jim na to finanční prostředky.

Jak jsem uvedla v úvodu, Ladinové se koncentrují v pěti údolích, jež možná znáte pro jejich vysokou turistickou vytíženost během zimní sezony. Jsou to Val Badia, Val Gardena, Val di Fassa, Livinallongo a Anpezzo. Právě Val Gardena a Val Badia spadají pod správu Jižního Tyrolska. Zde se díky propracovanému vzdělávacímu systému již od předškolního věku děti učí ve třech jazycích. V mateřských školách výuka probíhá jeden týden v italštině, jeden v němčině a pak také v ladinštině. V základní škole pak  mají výuku jeden týden v italštině, jeden v němčině a k tomu dvě hodiny ladinštiny týdně.

Všechny dopravní cedule jsou  rovnou v těchto třech jazycích, dokonce zde vycházejí  ladinské noviny, samozřejmě v ladinštině. Tento horský národ je z historického hlediska katolický. Mše se zde konají v ladinštině, italštině nebo němčině. Ve větších městech a kostelech se dodržuje pevný rozvrh bohoslužeb rozdělený podle jazyků, v menších kostelech se na začátku mše kněz vždy zeptá, ve kterém jazyce má mluvit.

Výše uvedené ovšem neplatí o údolích vně Jižního Tyrolska. Ta nejsou prostředím silné podpory ladínské kultury. Val di Fassa, Livinallongo a Anpezzo jsou oblasti, kde Ladinové  pomalu zapomínají na svůj původ a ladinsky mluví už jen stará generace.

Původně se Ladinové živili jako zemědělci a pastevci, později se stali vyhlášenými dřevořezbáři. Prodávali dřevěné hračky hlavně do Ameriky a do Vídně. Dnes je dřevořezba záležitostí spíše uměleckou a většina Ladinů pracuje převážně v turistickém ruchu nebo jako učitelé. V jiných odvětvích nemají v místě žádnou velkou šanci na kariéru např. v nemocnici je šest míst vymezeno pro německé lékaře, tři pro italské a pouze jedno pro ladinského lékaře. Z toho důvodu ti, kteří nechtějí pracovat v turismu, opouštějí údolí a jdou za prací jinam.

Ladinové jsou velmi milí, přátelští a ochotní ke spolupráci. Během rozhovorů s nimi jsem nezaznamenala žádnou neochotu, spíše naopak, všichni byli sdílní a chtěli mi co nejlépe představit svoji kulturu.  Dokonce jsem měla příležitost ochutnat místní tradiční jídlo „schuttel brot“   se špekem a „žufu“, což je jídlo na způsob českého trhance a podává se s džemem. Obojí bylo velmi chutné.

Na pohled nejsou Ladini ničím rozdílní od ostatních obyvatel Alp, ale po zaposlouchání se do jejich řeči zjistíte,  že  jazyk je tím hlavním prvkem, který jim dodává hrdost se lišit. Při výzkumu jsem poznala mnoho nových přátel a již teď se těším, až se s nimi znovu shledám.

A s´udëi  (na shledanou)  třeba v nějakém příštím článku.

Markéta Sovová

ladinksy-kroj-m  ladinky-kroj

 

 

Související články