110 let včelařské organizace v Libčicích

Dne 8. dubna 1906 proběhla v Dolanech ustavující valná schůze místního včelařského spolku, jeho sídlo však bylo později přeneseno do Libčic. Před deseti lety tak slavili libčičtí včelaři opravdu významné jubileum – 100 let své existence. Tehdy byla uspořádána výstava, proběhlo slavnostní zasedání, na kterém nechyběli představitelé ústředí Českého svazu včelařů a samozřejmé zástupci obce a některých dalších místních organizací. V letošním, opět jubilejním roce, sice místní základní organizace (ZO) nepřipravuje žádnou oslavu, ale je na místě toto výročí a s ním také činnost zdejších včelařů alespoň připomenout.

Po mnoha letech úbytku, či stagnace členstva, zaznamenala libčická ZO, která sdružuje včelaře z Libčic, Turska, Dolan a Debrna, v uplynulém roce konečně zase rozšíření členské základny, a to docela výrazně. Zřejmě to koresponduje s patrným celospolečenským oživením „včelařského povědomí“, protože včely resp. včelaření se opět stává i pro některé mladší osoby zajímavou doplňkovou činností a zpestřením života, mj. také relaxací a možností vnímat přírodu opravdu zblízka. Do letošního roku tak ZO vstoupila s 20 členy, kteří celkem obhospodařují téměř 130 včelstev. Je velmi pozitivním zjištěním, že letošní předjarní vyšetření na varroázu dopadlo pro zdejší organizaci velmi dobře, takže bezprostředně není nutné včelstva léčit. Svědčí to mj. o poctivém vedení a ošetřování včelstev v uplynulé sezoně a zřejmě obecně o menší invazi tohoto škůdce v minulém roce.

V nedávném období jsme zaznamenali nepříjemnou včelařskou nebo spíše medovou kauzu v souvislosti se zjištěním antibiotik v komerčně prodávaném medu od společnosti Včelpo. Do medu prezentovaného jako „český med“ byl přimíchán med z Ukrajiny, což je stále předmětem vyšetřování, jak a proč k tomu došlo. Navíc nebyl řádně vyšetřen, když obsahoval zbytkové dávky antibiotik po léčení. Budiž řečeno, že v ČR se léčení včelstev antibiotiky vůbec neprovádí. Je to velmi nepříjemné zjištění, neboť český med se pyšní dodržováním přísnějších norem, než jsou normy EU. Budování takové pověsti stojí mnoho let velkého snažení, ovšem potom se dobrá pověst díky jednomu prohřešku ze dne na den ztratí. Je to škoda.

Český svaz včelařů, který má nyní nové vedení, teď jistě udělá vše pro nápravu. Na pozadí této záležitosti je možno opět připomenout, že kvalitní med lze získat nejspíše přímo od včelaře, nejlépe tedy od takového, kterého známe, ke kterému a jeho včelařskému provozu máme důvěru. Tedy jako máme svého lékaře či daňového poradce, mějme svého včelaře-medaře. Platí to jistě i v našich libčických podmínkách, libčičtí včelaři produkují ponejvíce květové medy z řepky a akátu, někteří jej též pastují a jeho kvalita je zaručená. Libčičtí včelaři tedy své 110. výročí nijak zvlášť neslaví, ale rádi by, aby se vědělo, že po generace ctí dobrou tradici svých předků a snaží se ji zachovat pro generace příští.

Ing. Kamil Kaulich
za ZO ČSV Libčice nad Vltavou

Související články