Posvícení bude poslední víkend v srpnu

Ne každý rok to vyjde tak, jak si mnozí z dávných dob pamatujeme,  aby se posvícení konalo vždy poslední víkend v srpnu, bez ohledu na to, kolik  má  srpen nedělí. Tak to  vždy bylo za minulého režimu, protože tehdy nikdo datum posvěcení kostela, které je pro takové církevní slavnosti důležité, nebral vážně.

Ovšem od roku 2000, kdy byla v našem městě obnovena duchovní správa a s tím spojené tradice,  je tomu jinak. Jednoduše řečeno,  od té doby slavíme posvícení vždy čtvrtou neděli v srpnu. Loňský srpen měl ale nedělí pět, posvícení se tedy konalo předposlední víkend v srpnu, čímž mnohé děti nestihly kolotoče, protože byly ještě na prázdninách, nebo se ze stejných důvodů konal závod ve šplhu až o týden později a do značné míry byl kvůli dovoleným ochuzen i tradiční posvícenský turnaj v házené.

Letos a všechny roky následující až do r. 2020 to naštěstí vychází lépe, neboť svátek sv. Bartoloměje, kterému je zasvěcen katolický kostel, předchází poslednímu srpnovému víkendu.

Letošní posvícení se tedy  bude konat poslední víkend v srpnu  27. a 28. 8. 2016.

Kolotoče budou v provozu už v pátek odpoledne a v sobotu večer bude zase oblíbený ohňostroj, ovšem jen za předpokladu, že nebude extrémní sucho, kdy jsou ohňostroje z důvodů možných požárů zakázány.

Ostatní program se teprve připravuje, ale nebojte se, dáme vám jej včas vědět prostřednictvím tohoto webu, na městském webu, na plakátech i v  srpnových Libčických novin.

Související články